prof. Václav Kunt

jeden z nejvýznamnějších českých flétnistů absolvoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Po desetiletém působení v orchestru Janáčkova divadla v Brně se soustředil na sólovou a komorní dráhu. Plných 23 let byl sólo flétnistou Pražského komorního orchestru bez dirigenta. Jako sólista koncertoval v mnoha zemích světa, mj. v SRN, Rakousku, Španělsku, Chorvatsku, Švédsku, Norsku, Itálii, USA, Kanadě, Japonsku. Jeho umění je zaznamenáno na mnoha CD (Harmonia Mundi, Praga digital, Orfeo, Supraphon, MusicVars, GZ) a desítkách rozhlasových nahrávek.

Zvláštní kapitolou Kuntovy činnosti je hudba komorní, ať již s klavírem, cembalem, harfou nebo v různých jiných nástrojových kombinacích. Kromě zmíněných hráčských aktivit se velmi intenzivně věnuje činnosti pedagogické, je řádným profesorem Hudební fakulty JAMU v Brně, kde působil také jako proděkan.  Současně vyučuje také na Gymnaziu hl. města Prahy. Pořádá mezinárodní interpretační kurzy doma i v cizině.

Na co jste za dobu svého uměleckého působení nejvíce pyšný? 

Po dobách půstu jsme se v některých oborech otevřeli a výkonnostně srovnali s prestižními zahraničními školami. Platí to zejména v oblastech mezinárodních soutěží a konkurzech.

V čem hledáte zdroj motivace a inspirace?

V kontaktech s mezinárodním prostředím, ve srovnání výkonů a úspěšnosti našich absolventů, působení na mezinárodních kurzech a v neposlední řadě také v zájmu mladých umělců o studium na HF JAMU.

Kdybyste měl studentům předat jedinou radu, jaká by to byla?

Vzdělávejte se všemi směry, nejen v hlavním oboru. Pak se vám svět otevře a najdete svoje pravé místo „na slunci“.

Co osobně pro vás JAMU znamená?

Léta běží, ale jsem na HF pořád rád. Je to jeden ze zdrojů energie – spolupráce s mladou generací, výbornými kolegy atd.