doc. Mgr. Václav Málek
Docent
tel: 54259 1645
e-mail: 5177@post.jamu.cz
UČO: 5177
Docent
Komenského nám. 6, Brno 662 15
2NP dveře 113
Členství v akademických orgánech Funkce
Dramaturgická rada JAO a Komorní opery člen
Pracoviště Funkce
Katedra dirigování a operní režie Docent

Životopis

Vzdělání a akademická kvalifikace
  • Václav Málek vystudoval operní režii na JAMU v Brně, jeho pedagogem byl významný český operní režisér Oskar Linhart. Soukromě se zároveň učil opernímu zpěvu u své matky, sólistky Janáčkovy opery v Brně, Jindry Pokorné.
Přehled umělecké tvorby
  • Aktivně působil a stále působí na českých operních scénách, hostoval na Slovensku, ve Francii, v Holandsku, Rakousku či v Německu, kde působil tři roky ve stálém angažmá. Představil se na všech českých operních scénách v rolích jako Don José, Jíra, Cavaradossi, Radames, Idomeneo, Titus, Laca, Canio, Dalibor, Max, Filka Morozov (alias Luka), Heřman, Erik, Herodes, Šujskij, Regent a mnoha dalších. Dvakrát se ocitl v nejužší nominaci na Cenu Thálie za role Enza (La Gioconda) a Jontka (Halka).
  • K jeho režijním počinům patří nejen režie oper, např. Eva, Così fan Tutte, Prodaná nevěsta, Albert Herring, Macbeth, La Sonnambula, Manon Lescaut (Puccini), Turandot, ale i operet a muzikálů (Kiss me Kate, Perly panny Serafinky, Hraběnka Marica, Limonádový Joe, Modrovous (Offenbach).
  • Na poli rozhlasové tvorby se představil jako režisér dramatických pořadů, autor a moderátor v Českém rozhlase Ostrava, Brno a Olomouc.
  • Během své bohaté umělecké kariéry působil ve vedoucích funkcích: Šéfrežisér slovesné tvorby v Českém rozhlase Ostrava (1981 – 1984) Umělecký šéf opery a operety Moravského divadla Olomouc (1999 – 2002)
  • V současnosti jsou na repertoáru olomouckého divadla jeho inscenace Turandot a Modrovous, zpívá roli Altouma, krále Bobèche, v nadcházející sezóně ho čeká role v připravované inscenaci Řeckých pašijí Bohuslava Martinů.
  • Je zakladatelem a vedoucím Hudebně-dramatického studia při Moravském divadle Olomouc a intenzívně se věnuje výchově nové generace operních režisérů na JAMU v Brně.

7. 5. 2016