Barokní orchestrální koncert tří akademií – WBB Orchestra (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Hudební fakulta JAMU
Účinkují: Orchestr WBB (Wrocław, Bydgoszcz, Brno)
Program: Georg Friedrich Händel: Vodní hudba: Suita č. 3 G dur, HWV 350; Johann Sebastian Bach: Kantáta Weichet nur, betrübte Schatten, BWV 202; Georg Philipp Telemann: Ouverture-Suite g moll, TWV 55:g5)
Účinkují:
Soprán:
Beata Vymlátilová
Housle:
Martin Dostál
Bohdana Hinerová
Kamila Kelm
Wanda Krzyzanowska
Daniel Podroužek
Tereza Šmídová
Viktor Woszczyna
Violy:
Alexander Pastuszynski
Justyna Podlecka
Violoncello:
Mariana Tůmová
Cembalo a pozitiv:
Daria Savvateeva
Jacek Wernikowski
Hoboj:
Alena Liakhovich
Zobcová flétna:
Ewa Butrym
Agnieszka Sobków
Projekt orchestru WBB (Wroclaw, Bydgoszcz, Brno), který spojuje mladé hudebníky z hudebních akademií v Polsku a České republice, je jedinečnou iniciativou, jež nejen propaguje starou hudbu, ale také propojuje národy, kultury a tradice. Orchestr, vznikající díky nadšení pro hudbu barokní éry, oživuje díla polských a českých skladatelů 17. a 18. století. Baroko, jako jedna z nejbohatších epoch v dějinách hudby, se stává nejen skvělým pojítkem mezi univerzitami, ale také mezi hudebními tradicemi obou zemí. Hudba této doby má v Polsku i České republice hluboké kořeny a skladatelé, jako například Georg Philipp Telemann (který často navštěvoval oblasti dnešního Polska a Česka), jsou součástí společného hudebního dědictví. Projekt orchestru WBB umožňuje mladým hudebníkům nejen objevovat tento pozoruhodný odkaz, ale také jej oživovat v duchu současné interpretace.
Díky spolupráci univerzit v Polsku a České republice projekt vytváří prostor pro výměnu zkušeností, inspirace a nových nápadů. Mladí umělci, pocházející ze dvou různých hudebních tradic, se učí jeden od druhého a hledají společný hudební jazyk, jenž propojí jejich odlišné přístupy k baroknímu umění. Každý instrumentalista přináší svou jedinečnou interpretaci a pohled na starou hudbu, což činí tento projekt výjimečným, kde se tradice setkává s moderností. Orchestr WBB je rovněž prostorem tvůrčí svobody – mladí hudebníci se učí nejen číst partitury, ale také hledat svůj individuální výraz v rámci přísně vymezeného stylu.
V barokním orchestru, hrajícím na historické nástroje (či jejich kopie), jako jsou barokní housle, barokní violoncello, zobcové flétny nebo cembalo, se mladí hudebníci zdokonalují nejen technicky, ale také v umění interpretace v duchu dané doby. Výuka interpretace, práce na zvukové struktuře, využití ornamentiky či dynamiky v souladu s barokními konvencemi – to vše se stává součástí každodenní práce v orchestru.
Díky těmto jedinečným zkušenostem mají účastníci možnost nejen poznat dějiny hudby, ale také co nejhlouběji reflektovat ducha staré éry, a to v souladu s nejnovějšími výzkumy, autenticky a zároveň emotivně.
Orchestr WBB zároveň poskytuje mladým umělcům mimořádnou příležitost k mezinárodnímu vystupování. Koncerty v Polsku a České republice se stávají významným okamžikem v životě orchestru, kdy se výsledky společné práce dostávají k širokému publiku. Nejde jen o příležitost předvést své dovednosti, ale také o způsob, jak si budovat mezinárodní kariéru v oblasti staré hudby. Projekt navíc vytváří prostor pro navazování vztahů mezi mladými hudebníky z různých kultur. Společné zkoušky, koncerty i diskuse o interpretaci představují jedinečnou příležitost k vzájemnému poznávání a rozvíjení mezinárodních vazeb. Cenné kontakty, které během takového projektu vznikají, mají často dlouhodobý charakter a mohou vést k budoucí umělecké spolupráci.
The project is co-financed by the governments of the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia under the V4 Gen Mini-Grants Program from the International Visegrad Fund. The mission of the fund is to promote ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.
Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska v rámci programu V4Gen Mini-Granty Mezinárodního visegrádského fondu. Posláním fondu je podporovat myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.