Miloslav Jelínek (*1965) je absolventem Konzervatoře v Kroměříži (M. Gajdoš) a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (prof. J. Bortlíček). Během studií se stal laureátem řady národních i mezinárodních kontrabasových soutěží.
Miloslav Jelínek se intenzívně věnuje sólové koncertní činnosti, vystupuje na koncertních pódiích v Evropě, Číně, Japonsku a USA, je zván jako pedagog mezinárodních interpretačních kurzů a člen soutěžních porot. Od roku 2008 je čestným profesorem na Pekingské konzervatoři, letech 2012 – 2015 působil rovněž jako profesor na Akademii Muzycznej Karola Lipińskiego (Wroclaw). V roce 1998 založil Českou společnost kontrabasistů. Je také zakladatelem a uměleckým vedoucím Brněnského kontrabasového orchestru, složeném ze studentů a absolventů JAMU.
Jeho bohatá koncertní činnost je zachycena na rozhlasových a televizních snímcích i na nahrávkách CD. V letech 1988 – 2011 působil ve Filharmonii Brno, od roku 1994 jako sólokontrabasista. Na HF JAMU v Brně vyučuje od roku 1990, současně vyučuje na Konzervatoři Brno a Ostravské univerzitě.
Na co jste za dobu svého uměleckého působení nejvíce pyšný?
Nenazval bych to pýchou, ale spíše radostí nad tím, že člověk svou prací mohl přinést společnosti něco prospěšného. Velmi rád vzpomínám na mnoho koncertních vystoupení, mimo jiné např. na recitál v Pekingu pro téměř 3000 posluchačů nebo na koncert v Moskvě a velmi milé reakce jak ze strany publika, tak i ze strany kolegů profesionálů. Nejvíce si však vážím koncertů pro naše domácí posluchače, zejména pro kruhy přátel hudby – na upřímnou a čistou radost návštěvníků koncertu z hudby a předvedeného umění. Je to velmi inspirativní i zavazující.
Samozřejmě mě také těší umělecké výsledky mých studentů, kteří jsou laureáti mnoha interpretačních soutěží a členy nebo koncertními mistry řady významných světových orchestrů. Někteří z nich také již působí jako pedagogové středních a vysokých škol.
Za významné považuji organizaci Mezinárodních setkání kontrabasistů. Během dvanácti ročníků navštívilo Brno a naši školu několik set kontrabasistů z celkem asi čtyřiceti zemí. Kromě významu setkání pro náš obor a spokojenosti kontrabasistů s průběhem akce, mě vždy těšilo a velmi si toho vážím, že účastníci vnímali Brno jako město s kulturní tradicí, které má své charisma a atmosféru.
V čem hledáte zdroj motivace a inspirace?
Ve víře, rodině, přírodě a v práci se studenty.
Kdybyste měl studentům předat jedinou radu, jaká by to byla?
Přistupujte k umění vždy s pokorou a važte si práce svých kolegů.
Co osobně pro vás JAMU znamená?
Je to instituce, která navazuje na naše nejlepší kulturní tradice a snaží se je dále rozvíjet a předávat dalším generacím. Vážím si toho, že jsem na JAMU mohl působit jako student i jako pedagog.