Zemřel pedagog a klarinetista Valter Vítek

Ve věku osmdesáti osmi let zemřel jeden z předních českých klarinetistů, emeritní sóloklarinetista Janáčkovy filharmonie Ostrava, pedagog Janáčkovy akademie a Ostravské univerzity, Valter Vítek.

Valter Vítek se narodil 22. února 1935 v Ostravě. Je absolventem hry na klarinet na Janáčkově akademii múzických umění u profesora Františka Horáka a profesora Vladimíra Říhy z roku 1964. Jeho život je s naší akademií těsně spjatý. V roce 1979 nastoupil na katedru dechových a bicích nástrojů jako odborný asistent, v roce 1987 byl jmenován docentem a pedagogicky působil na JAMU do roku 1996. Od roku 1991 působil také na Ostravské univerzitě, a to až do roku 2009, kdy přestal pedagogicky působit. Často byl také zván jako člen porot mezinárodních soutěží.

Mezi jeho studenty na JAMU a Ostravské univerzitě patří např. Milan Polák, Vít Spilka, Emil Drápela, Igor Františák nebo Aleš Pavlorek.

Byl také aktivní při koncertní činnosti a nahrávání klarinetových skladeb především pro Český rozhlas. Byl členem souboru Musici Moravienses, se kterým navštívil mnoho zemí celého světa. Pravidelně spolupracoval s Kubínovým kvartetem a působil jako sóloklarinetista v Janáčkově filharmonii Ostrava. Dvakrát vystoupil na Pražském jaru a věnoval se propagaci soudobé hudby, kdy uvedl na pódia skladby Miloslava Ištvana nebo Oldřicha Flosmanna.

Rozloučení s Valterem Vítkem se uskuteční v sobotu 19. srpna 2023, od 11.00 v obřadní síni krematoria ve Slezské Ostravě.