Hudební fakulta JAMU - Seznam pedagogů - staff - prof. Martin Opršál

prof. Martin Opršál  

doc. Martin  Opršál

Na bicí nástroje hraje od svých deseti let. Po studiích na brněnské konzervatoři, během nichž se stal členem Státní filharmonie Brno (od r. 1986 do 2007), Mezinárodního orchestru Gustava Mahlera a Orchestru Evropské unie (v r. 1988, spolupráce s dirigentem Claudio Abbadem), dále studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde po absolutoriu (v r. 1995) pedagogicky působí v oboru melodických bicích nástrojů a komorní hry a je vedoucím katedry bicích nástrojů. Založil zde studentský Soubor bicích nástrojů, se kterým vystupoval na koncertech a festivalech v Česku i v zahraničí. V roce 1990 spoluzakládal a do roku 1997 byl stálým členem Středoevropského souboru bicích nástrojů DAMA DAMA. Soubor je vítězem mezinárodní soutěže bicích orchestrů v Nizozemsku (1991).

Jeho hudební prioritou je hra na marimbu. Pravidelně uvádí v české nebo světové premiéře řadu skladeb právě pro tento nástroj. V roce 1996 se zúčastnil světové marimbové soutěže ve Stuttgartu a vedl seminář o interpretaci soudobé hudby pro marimbu v rámci Dnů bicích nástrojů v Brně. Je členem brněnských souborů Ars incognita a Musica nova, zaměřených na interpretaci soudobé komorní hudby. Příležitostná komorní spolupráce s Josefem Horákem, Emou Kovárnovou, Alenou Veselou, Věrou a Vlastimilem Lejskovými, Irenou Chřibkovou, Jiřím Stivínem. Martin Opršál spolupracuje také na různých projektech interpretů jiných žánrů, např. se podílel na dvou CD Ivy Bittové, či na nahrávce symfonie „Stories of the Danube" jazzové legendy Joe Zawinula. V roce 2007 založil s Martinem Kleiblem soubor OK Percussion Duo. Soubor se věnuje interpretaci české a světové hudby pro bicí nástroje. Martin Opršál účinkoval sólově či v komorních sestavách mj. na festivalech Pražské jaro, Mladé pódium, Expozice nové hudby, Forfest Kroměříž, Concentus moraviae ad. S různými soubory hrál ve většině zemí střední a západní Evropy, v Japonsku a Koreji. Natočil a vydal CD „Reverberations" se sólovou a komorní hudbou pro marimbu.

V letech 1998 - 2002 působil jako místopředseda Společnosti perkusionistů České republiky. Je členem výboru Mezinárodní interpretační soutěže při MHF Moravský podzim. Pravidelně je zván do porot českých a slovenských interpretačních soutěží ve hře na bicí nástroje.