Hudební fakulta JAMU - Projekty HF JAMU - Projekt EUR-TEXT: back to the future!

Projekt EUR-TEXT: back to the future!  

Informace o projektu

Tisková zpráva 2013 a 2014

 


Informace o projektu 

Hlavním cílem projektu „EUR-TEXT – Back to the future!“ bylo vytvoření dialogu mezi současným uměním a evropským kulturním dědictvím. Projekt se zaměřoval na interpretaci uměleckých děl klasicismu a raného romantismu a na jejich současný dopad na mladou generaci umělců z České republiky, Francie, Polska a Malty. Interdisciplinární charakter projektu nespočíval pouze v dialogu mezi rozmanitými formami uměleckého vyjadřování, ale také vedle sebe kladl různé formy prezentace – např. koncert klasické hudby a módní přehlídku nebo výstavu. Více informací o všech aktivitách na www.eurtext.eu.

Na projektu spolupracovaly umělecké instituce z Francie, Polska, Malty a České republiky.

Abbaye aux Dames de Saintes – FRANCE

www.abbayeauxdames.org

Soundscapes – MALTA

www.soundscapes.com.mt

Malta Association for Contemporary Music – MALTA

www.maltacontemporarymusic.org

Strzemiński Academy of Art Łódź – POLAND

www.asp.lodz.pl

Mezinárodní projekt “EUR-TEXT – zpět do budoucnosti!” byl podpořen programem Evropské komise EU Kultura a nadací ART MENTOR FOUNDATION LUCERNE.

Více informací o projektu:

www.eurtext.eu

-----------------------

Hlavním cílem projektu „EUR-TEXT – Back to the future!“ je vytvoření dialogu mezi současným uměním a evropským kulturním dědictvím. Projekt se zaměřuje na interpretaci uměleckých děl klasicismu a raného romantismu a na jejich současný dopad na mladou generaci umělců z České republiky, Francie, Polska a Malty. Interdisciplinární charakter projektu nespočívá pouze v dialogu mezi rozmanitými formami uměleckého vyjadřování, ale také vedle sebe klade různé formy prezentace – např. koncert klasické hudby a módní přehlídku nebo výstavu. Více informací o všech aktivitách na www.eurtext.eu.

Na projektu spolupracují umělecké instituce z Francie, Polska, Malty a České republiky.

Abbaye aux Dames de Saintes – FRANCE

www.abbayeauxdames.org

Soundscapes – MALTA

www.soundscapes.com.mt

Malta Association for Contemporary Music – MALTA

www.maltacontemporarymusic.org

Strzemiński Academy of Art Łódź – POLAND

www.asp.lodz.pl

Mezinárodní projektu “EUR-TEXT – zpět do budoucnosti!” je podpořen programem Evropské komise EU Kultura a nadací ART MENTOR FOUNDATION LUCERNE.

Více informací o projektu:

www.eurtext.eu

Projektové oddělení HF JAMU, 542 591 638


Týden EUR-TEXT: back to the future! V Brně

Akce roku 2014

TÝDEN STARÉ HUDBY NA HUDEBNÍ FAKULTĚ JAMU

eut-text-2014Hudba minulých století od baroka po raný romantismus, ale i světové premiéry soudobých skladeb, zazněly v projektu Týden staré hudby, který připravila Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Akce probíhala od 11. do 16. ledna a měla na programu semináře, mistrovské kurzy a koncerty, na které byl volný vstup. Koncerty se uskutečnily v sálech pořádající fakulty, závěrečný večer v Divadle na Orlí. Celý týden se konal pod záštitou evropského projektu EUR-TEXT: zpět do budoucnosti!, jehož cílem bylo vytvoření dialogu mezi současným uměním a evropským kulturním dědictvím. Jednalo se také o podporu mladé generace umělců nejen v oblasti hudby, ale také výtvarného umění či módního návrhářství.

Podrobný program ZDE

Akce roku 2013

eut-text-2013Od 11. do 17. února, po dobu jednoho interdisciplinárního týdne, který překročil hranice hudebního a výtvarného světa, hostila Janáčkova akademie múzických umění v Brně (JAMU), projekt EUR-TEXT. Přítomno bylo na 14 různých národností. Členové Jeune Orchestre Atlantique (JOA) a studenti JAMU interpretovali díla pro komorní soubory a komorní orchestr. Studenti JAMU představili díla předklasicistního období (Abel, Kohaut, Corelli, Danzi, atd.) a členové JOA skladby období klasicismu (Hoffmeister, Mozart, Beethoven, ad.). Mladí skladatelé zkoumali nové zvukové možnosti starých nástrojů. Tyto „historicky poučené“ zkoušky hudebních ansámblů byly zdrojem inspirace  jak pro mladé skladatele a jejich budoucí skladby soudobé hudby s dobovými nástroji, tak pro studenty Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, kteří se na JAMU účastnili výtvarných dílen. Celý tento týden čerpali studenti z rad pedagogického týmu složeného ze čtyř institucí – spolupořadatelů projektu EUR-TEXT.

Na konci tohoto interdisciplinárního týdne s projektem EUR-TEXT představili mladí účastníci (členové Jeune Orchestre Atlantique, studenti JAMU a Akademie Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) publiku výsledky svých uměleckých „historicky poučených“ náhledů a přístupů v různých uměleckých oblastech a zároveň soudobou reinterpretaci starých uměleckých modelů.

 

 


 

 

 

 

Týden EUR-TEXT: back to the future! V Brně

Akce roku 2014

TÝDEN STARÉ HUDBY NA HUDEBNÍ FAKULTĚ JAMU

Hudba minulých století od baroka po raný romantismus, ale i světové premiéry soudobých skladeb, zazní v projektu Týden staré hudby, který připravila Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Akce se uskuteční od 11. do 16. ledna a má na programu semináře, mistrovské kurzy a koncerty, na které je volný vstup. Koncerty se uskuteční v sálech pořádající fakulty, závěrečný večer v Divadle na Orlí. Celý týden se koná pod záštitou evropského projektu EUR-TEXT: zpět do budoucnosti!, jehož cílem je vytvoření dialogu mezi současným uměním a evropským kulturním dědictvím. Jde také o podporu mladé generace umělců nejen v oblasti hudby, ale také výtvarného umění či módního návrhářství.

Akce roku 2013

Od 11. do 17. února bude po dobu jednoho interdisciplinárního týdne, který překročí hranice hudebního a výtvarného světa, Janáčkova akademie múzických umění v Brně (JAMU), hostit projekt EUR-TEXT. Přítomno zde bude na 14 různých národností. Členové Jeune Orchestre Atlantique (JOA) a studenti JAMU budou interpretovat díla pro komorní soubory a komorní orchestr. Studenti JAMU představí díla předklasicistního období (Abel, Kohaut, Corelli, Danzi, atd.) a členové JOA skladby období klasicismu (Hoffmeister, Mozart, Beethoven, ...). Mladí skladatelé budou zkoumat nové zvukové možnosti starých nástrojů. Tyto „historicky poučené“ zkoušky hudebních ansámblů budou zdrojem inspirace  jak pro mladé skladatele a jejich budoucí skladby soudobé hudby s dobovými nástroji, tak pro studenty Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, kteří se budou na JAMU účastnit výtvarných dílen. Celý tento týden budou studenti čerpat z rad pedagogického týmu, složeného ze čtyř institucí – spolupořadatelů projektu EUR-TEXT.

Na konci tohoto interdisciplinárního týdne s projektem EUR-TEXT představí mladí účastníci (členové Jeune Orchestre Atlantique, studenti JAMU a Akademie Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) publiku výsledky svých uměleckých „historicky poučených“ náhledů a přístupů v různých uměleckých oblastech a zároveň soudobou reinterpretaci starých uměleckých modelů.

Program

Plakát EUR-TEXT

středa 13. 2. 2013, HF JAMU, 10.00 – 12.00 hod.

Přednáška o historických traktátech (Hilary Metzger, USA)

Přednáška bude v angličtině s překladem.

Akce je pro odbornou veřejnost.

  

pátek 15. 2. 2013, Besední dům, 19.30 hod.

zpět do budoucnosti!

Jeune Orchestre Atlantique

Koncert děl starých českých a světových mistrů v autentické interpretaci na dobové nástroje v podání mladých evropských talentů

Diriguje Stéphanie-Marie Degand
Housle Stéphanie-Marie Degand
Kladívkový klavír Ilona Růčková
Vstup: 180,- Kč/ 90,- Kč/ 72, - Kč (v předprodeji Filharmonie Brno)
  Detail koncertu

 

sobota 16. 2. 2013, aula HF JAMU, 16.00 hod.

Koncert klasicistních komorních souborů pedagogů HF JAMU a Abbaye aux Dames de Saintes (Francie)

Diskuse účastníků projektu EUR-TEXT

Interdisciplinární diskuse o přínosu období klasicismu pro současné mladé umělce, o projektu EUR-TEXT a jeho přínosu pro studenty ze čtyř evropských zemí.

 

neděle 17. 2. 2013, HF JAMU, 16.00 hod.

Vernisáž výstavy a koncert klasicistních komorních studentských souborů (Jeune Orchestre Atlantique a HF JAMU)

Slavnostní uvedení výstavy CLASSICAL IMPRESSIONS z děl studentů Strzemiński Academy of Art Łódź.

Plakát výstavy CLASSICAL IMPRESSIONS

Součástí akce je slavnostní recepce.

Detailní informace o výstavě

 

Koncert pořádaný JAMU ve spolupráci s Filharmonií Brno vznikl v rámci projektu podpořeném programem EU Kultura a Art Mentor Foundation Lucerne. Koncert bude doprovázen tematickou výstavou v budově Hudební fakulty JAMU, Komenského náměstí 6.