Rudolf Králík  

RUDOLF KRÁLÍK (nar. 1975 ve Zlíně)

 Do Brna se dostal v roce 1989 po vykonání přijímacích zkoušek na konzervatoř, obor Hra na bicí nástroje. Zpočátku studoval u prof. J. Škáry, od roku 1993 také u Vlastimila Cupáka. Hned ve druhém ročníku začal hrát na bicí soupravu v dechovém souboru „Kameníkovi muzikanti“, který vedl Bohumír Kameník. První CD bylo natočeno v roce 1993, další pak v r. 1994. Již v průběhu trvání „Kameníkových muzikantů“ započala spolupráce s vydavatelstvím Gloria, ke kterému pak přešla většina kapely a vznikla dechová hudba Gloria. S touto kapelou hraje dodnes a zatím natočili dalších 18 CD. 

V průběhu dalšího studia na konzervatoři se začal výrazně zajímat také o melodické bicí nástroje, hlavně pak o marimbu a vibrafon. Bohužel v té době nebyl kontakt s ostatním hudebním světem a tak musel na různé věci postupně přijít sám. Vytvořil si tak specifické držení paliček, které je odlišné hlavně jiným pohybem jednotlivých paliček. Toto snažení pak vyvrcholilo účastí na mezinárodní soutěži L. H. Stevense ve hře na marimbu v USA, kde se dostal až do finále. Na tento úspěch pak navázala vystoupení na seminářích pro Společnost perkusionistů ČR v r. 1995 (Konzervatoř Brno), což si zopakoval ještě v roce 1997 (JAMU Brno). 

Konzervatoř ukončil v roce 1995 absolventským koncertem z pera amerického autora českého původu Roberta Kůrky - Koncert pro marimbu a orchestr, za doprovodu orchestru konzervatoře v Brně. 

Ještě při studiu na konzervatoři úspěšně vykonal konkurz na místo 2. tympánisty orchestru Janáčkovy opery v Brně, kam nastoupil v r. 1994. S tímto souborem absolvoval několik velmi úspěšných turné, zvláště pak po Japonsku, Španělsku, Dánsku...

V roce 1995 nastoupil ke studiím na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u doc. P. Šumpíka, od kterého čerpal zvláště jeho orchestrální zkušenosti. V r. 1998 přímý přenos a nahrávka pro rozhlas v rámci pořadu Pódium mladých. Studium ukončil v roce 2000. 

  Již od dětství jej přitahovala jazzová hudba a tak v roce 2001 začal hrát s brněnskou skupinou Max Band, ve které si splnil svůj dávný sen hrát na vibrafon jazz. S touto kapelou natočil v roce 2001 autorské CD Vibromania, na níž má velkou zásluhu saxofonista a multi-instrumentalista Jan Vašina. V roce 2007 společně natočili druhé CD s názvem Flying Town.

Od studentských let vyrábí paličky pro bicí, se zaměřením na koncertní bicí nástroje, hlavně pak melodické. Postupem času se výroba paliček stala jednou z hlavních aktivit.

V současné době pracuje jako pilot u letecké společnosti.