Peter Kosorín  

Peter kosorínPeter Kosorín se narodil 5. června 1981 v Žiaru nad Hronom v hudebnické rodině.

Po absolvování ZUŠ ve hře na klavír byl přijat na Štátné konzervatórium v Bratislavě, kde vystudoval hru na bicí nástroje ve třídě Ondreje Štefaňára.

Jako posluchač konzervatoře se v roce 1999 zúčastnil II. ročníku Interpretační soutěže ve hře na bicí nástroje v Brně, kde v kategorii melodických bicích nástrojů získal první místo. V roce 2001 získal opět první místo na III. ročníku této soutěže v Ostravě. Ještě jako student konzervatoře v roce 1999 úspěšně účinkoval na Mezinárodním hudebním festivalu Melos-Étos v umělecké spolupráci s americkou perkusionistkou Amy Lynn Barber. V posledním ročníku konzervatoře byl už členem skupiny bicích nástrojů Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu, kde strávil sezónu 2000/2001.

Peter kosorínV roce 2001 začal spolupracovat jako tympánista s komorním orchestrem města Bratislavy CAPPELLA ISTROPOLITANA, s kterým dodnes vystupuje na pódiích v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Španělsku a na Slovensku. V roce 2006 vystoupil s tímto orchestrem v Primaciálním paláci v Bratislavě jako sólista v 1. marimbovém koncertě Neye Rosaura. V roce 2002 mu byla udělena cena primátora města Bratislavy za úspěšnou reprezentaci školy a města. V témže roce byl přijat na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Zde studoval pod vedením doc. Martina Opršála (sólová hra na bicí nástroje a komorní hra) a doc. Pavla Šumpíka (orchestrální hra). V roce 2004 sa zúčastnil Mezinárodní marimbové soutěže v Saint-Truiden v Belgii, kde postoupil do druhého kola mezi čtyřicet nejlepších marimbistů z celého světa a získal cenu agentury Classic Concert.

Peter kosorínV průběhu studia v Brně absolvoval několik mistrovských kurzů a seminářů - ve hře na marimbu u Katarzyny Myćky, Marty Klimasary a Williama Moersche, ve hře na tympány u prof. Klause Tresselta a ve hře na multipercussion u Jeffa Beera. Během studia na JAMU sa též představil na vícerých sólových vystoupeních na Slovensku (Bratislava - Fórum mladých talentov 2004, marimbový recitál v Šaľe a ďalších městech) i v České republice (Velké Meziříčí, Brno, Ostrava - Mezinárodní festival Ostravský buben).

V oblasti komorní hudby spolupracoval s Percussion Ensemble JAMU, Percussion Ensemble Stuttgart a Melos-Étos Ensemble. V současnosti působí jako první tympánista ve Slovenské filharmonii, od září 2009 je zároveň vedoucím skupiny bicích nástrojů. Spolupracuje i se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu jako sólo tympánista. Taktéž je pedagogem hry na bicí nástroje na Štátném konzervatóriu v Bratislavě.
So spolužákem z JAMU a kolegou - tympánistou Filharmonie Brno Lukášem Krejčím tvoří duo PERCUDOS.